U nameri da se pravovremeno i sveobuhvatno odgovori na problem diskriminacije, kako u Republici Srbiji tako i u našoj lokalnoj zajednici, a imajući u vidu ciljeve definisane u Strategiji prevencije i zaštite od diskriminacije u Republici Srbiji („Sl. glasnik RS“, br. 60/2013), u skladu sa  važećim zakonskim okvirom, podzakonskim aktima  i lokalnim strateškim dokumentima, kao i u skladu sa odredbama Statuta grada Pančeva iz dela Nadležnosti grada, član 21. stav 1 alineja 321, Savet za rodnu ravnopravnost Skupštine grada Pančeva pokreće inicijativu za donošenje Odluke o pristupanju izradi Akcionog plana grada Pančeva za prevenciju i zaštitu od duskriminacije, za period od 2017. do 2020. godine.

Normativni okvir

U Republici Srbiji više zakona u svojim odredbama sadrže izričitu zabranu diskriminacije po osnovu seksualne orijentacije:

  • Ustav Republike Srbije („Sl. glasnik RS“, br. 98/2006);
  • Zakon o zabrani diskriminacije („Sl. glasnik RS“, br. 22/2009);
  • Krivični Zakonik („Sl. glasnik RS“, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013 i 108/2014);
  • Zakon o socijalnoj zaštiti („Sl. glasnik RS“, br. 24/2011);
  • Zakon o visokom obrazovanju;
  • Zakon o javnom informisanju;
  • Zakon o elektronskim medijima;
  • Zakon o radu;
  • Zakon o mladima („Sl. glasnik RS“, broj 50/11);
  • Zakon o oglašavanju;
  • Zakon o sportu („Sl. glasnik RS“, br. 24/11 i 99/11);
  • Zakon o ravnopravnosti polova („Sl. glasnik RS“, broj 104/09); i
  • Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom („Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 32/13).

Usvojeni strateški dokumenti u Republici Srbiji naglasili su značaj društvenog i pravnog problema i ponudili određene regulatorne mere koje bi trebalo implemenirati i sprovoditi i u jedinicama lokalne samouprave radi poboljšanja položaja diskriminisanih grupa sa akcentom na LGBT osobe:

  • Akcioni plan za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije – za period od 2014. do 2018. godine
  • Akcioni plan za poglavlje 23

Akcioni plana grada Pančeva za prevenciju i zaštitu od diskriminacije za svoj opšti cilj stavlja promenu javnih politika u određenim oblastima koje mogu da budu izvor diskriminacije građanki i građana sa akcentom na latentnu diskriminaciju LGBT osoba. Cilj izrade ovog dokumenta je unapređivanje lokalnih strateških dokumenata, jačanje organizacionih kapaciteta ustanova i organizacija angažovanih u oblasti zaštite i promocije prava marginalizovanih društvenih grupa kao i jačanje kapaciteta intersektorskih mreža u lokalnim zajednicama za prepoznavanje i adekvatno reagovanje na diskriminaciju, sa akcentom na LGBT populaciju.

Kroz posebne ciljeve stvaraće se uslovi za uspostavljanje politike borbe protiv diskriminacije a naročito u oblasti prevencije i edukacije, zaštite žrtava, sprečavanja nasilja, govora mržnje i krivičnog gonjenja učinilaca.

Akcenat je na prepoznavanju, prevenciji, i institucionalnoj zaštita diskriminisanih grupa od javnog i privatnog nasilja kao i promena tradicionalnog, negativnog stereotipa o LGBT osobama.

Među merama predviđenim Akcionim planom za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije u Republici Srbiji je i sprovođenje projekta „Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu“ koji realizuje Kancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije u saradnji sa LGBT organizacijama. U tu svrhu Labris u saradnji sa organizacijama Atina i Crta, sprovodi projekat „Udruženi za bolji položaj LGBT populacije u Srbiji“. Projekat se izvodi uz finansijsku podršku USAID-a. Projektne aktivnosti se izvode kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou u 7 lokalnih zajednica u Srbiji: Novi Sad, Subotica, Novi Pazar, Kragujevac, Niš, Pančevo i Beograd. Jedan od ciljeva projekta je jačanje kapaciteta intersektorskih mreža u lokalnim zajednicama za prepoznavanje i adekvatno reagovanje na diskriminaciju kroz formiranje intersektorskih lokalnih mreža za prevensciju diskriminacije i podršku LGBT osobama.

Ovakvo umrežavanje institucija i organizacija biće značajan resurs za planiranje i sprovođenje aktivnosti prikupljanja podataka o slučajevima diskriminacije i jačanja kapaciteta lokalne zajednica za suzbijanje ove pojave u društvu.

Članovi/ce Lokalne mreže su grad Pančevo i lokalne ustanove socijalne i zdravstvene zaštite, policije i tužilaštva, Nacionalne službe za zapošljavanje, Crvenog krsta, Zaštitnika građana grada Pančeva i organizacije civilnog društva.

Savet za rodnu ravnopravnost uz stručnu podršku NVO „Ženska mirovna grupa Pančevo“ (ŽMIG), kao nadležno skupštinsko telo i organizacija civilnog društva na lokalnom nivou, imaju ulogu koordinatora Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama u Pančevu.

S obzirom na potrebu da se kreira šira mreža podrške u oblasti borbe protiv diskriminacije u Srbiji, uvereni smo da delite entuzijazam Saveta za rodnu ravnopravnost u vezi sa daljim radom i njegovim značajem za zaštitu prava svih manjinskih i marginalizovanih grupa u lokalnoj zajednici.

U nadi da će inicijativa biti podržana od strane Gradskog veća,
srdačno pozdravljamo.

Predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost
Milica Todorović, Mast. politik.